Buradasınız : Ana Sayfa // Öğretim Görevlileri // Prof.Dr.Ahmet Gürbüz

Prof.Dr.Ahmet Gürbüz

Prof. Dr. Ahmet GÜRBÜZ 

1964 doğumlu; İlk ve Orta öğrenimini, memleketi olan Bingöl’de yaptı. 1982 yılında kaydolduğu İstanbul Üniversitesi  Hukuk Fakültesi’nden 1986 yılında mezun oldu. Bir yıllık Avukatlık Stajını tamamlamasının ardından, 1987 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak akademisyenlik yaşamına başladı.

 Yüksek Lisans eğitimini, ‘Platon’un Hukuk Görüşü’ başlıklı tez’le; Doktora Programını,  ‘Hukuk Felsefesi Açısından Yararcılık Teorisi’ başlıklı tez’le ve  Prof. Dr. Vecdi Aral’ın danışmanlığında 1993 yılında tamamladı.  Kasım-1997’de; Prof. Dr. Vecdi Aral, Prof. Dr. Cahit Can ve Prof. Dr. Niyazi Öktem’den oluşan Jürinin oluruyla ‘Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Doçenti’ ünvanını aldı. Kasım-2004’te aynı anabilim dalına profesör olarak atandı.

      “Hukuk ve Meşruluk/Evrensel Erdem Üzerine Bir Deneme” isimli eseri, 1998; “Hukuk Felsefesi Açısından Yararcılık Teorisi” isimli eseri, 1999;  “Harabe’de define/Tasavvuf felsefesinde Temel Vurgular” isimli eseri 2003; ve “Zen ve Tasavvuf Işığında Kendini Bilmenin Yolu” isimli eseri 2008 yılında İstanbul’da yayınlandı.

 “Değerler Teorisi Çerçevesinde Yararcılığın Eleştirisi”, “Sevgi Üzerine Bir Bakış Açısı”, “Felsefe, Din ve Hukuk İlişkisi Üzerine”, “John Stuart Mill’in Özgürlük Konusundaki Düşüncelerinin Değeri”, “Yargıcın Kişilik Bağımsızlığı”, “Milli ve Kutsal Değerlerin İşlerlik Biçimi”, “Platon’un Hukuk Görüşlerinin Önemi, Karşılaştırılması ve Sonuçları”,  “J. J. Rousseau ve Toplum Sözleşmesi Kuramı’nın Değeri”, “ Meşruluk Kavramının Dayanılmaz Ağırlığı”, “ Hukukta Reform Çabalarının Filozofik ve Toplumsal Dinamikleri”, “Hukuksal Meşruluğun Ölçütü Olarak Evrensel Hukuksal Değerler”, “Küreselleşme Olgusu Karşısında Nasıl Bir Hukuk Yaklaşımı İnsanlığa Çözüm Sunabilir”, “Yargılamada Nesnelliğin Psikolojik ve İnançsal Boyutu”, “Hukukun Etik Değer Boyutunun Kavranmasının Hukuk Eğitim ve Öğreniminin Verimliliği Açısından Önemi”… başlıklı makale ve yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı.

 Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalı’na Öğretim Üyesi olarak atandığı 1993 yılından bu yana, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalı kapsamındaki ‘Hukuk Felsefesi’, ‘Hukuk Sosyolojisi’, ‘Hukuk Başlangıcı’ Lisans derslerini;  ‘Hukuk Felsefesinin Temel Sorunları’, ‘Hukuk Biliminin Temel İlkeleri’ Yüksek Lisans derslerini; ve  Kamu Hukuku kapsamındaki  Yüksek Lisans Tez  danışmanlıklarını yürütmektedir.

 
 
  Bölüm:
Hukuk Felsefesi Telefon: 0412 248 80 01- 3281
  Email:   agurbuz@dicle.edu.tr Adres: Dicle Hukuk Fakültesi

Etiketler: ,Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.Copyright © 2009 Dicle Hukuk. Tüm hakları saklıdır.
Dizayn eden Theme Junkie. Türkçe Çeviri ilyas.info.